Zajímavosti a aktivity v okolí Nasavrk
Běžecké a cyklo trasy v okolí Nasavrk u Chrudimi
Okolí Nasavrk je ideálním prostředím pro sportovní vyžití, během celého roku.
Léto - mnoho turistických a naučných stezek
- cyklotrasy, přímo před Hotelem Šustr staví cyklobus
- koupání v rybnících i lomech
Zima - běžecké tratě
- pěší tůry po okolí, například do údolí řeky Chrudimky zvané Peklo
Nová běžkařská trať
Začíná v městečku Nasavrky, pokračuje směrem na Kameničky, dále 8 km směrem do obce Krásné. Hlavní běžkařský okruh (16km) vede přes Prosíčku až na sečské Ústupky. Odtud vede zpět do Krásného přes Přemilov a Vršov.
Rozhledna Boiika - České Lhotice
Boiika je v současnosti nejmladší rozhledna Pardubického kraje volně zpřístupněná veřejnosti. Stojí pod vrchem Planina, při turistické a cyklistické stezce, které jsou součástí naučné trasy mapující historii keltského osídlení v okolí Nasavrk.
Dřevěná rozhledna je 14,5 metrů vysoká s vyhlídkovou plochou ve výšce 11 metrů. Nabízí panoramatický pohled na Krkonoše, Orlické hory, Kralický Sněžník, Jeseníky. Nachází se 2,5 km od Nasavrk (vpravo od silnice spojující Hodonín a České Lhotice). Parkování je možné přímo u rozhledny, je zde i úvaziště pro koně.
Kaštanka
Ojedinělou státní přírodní památkou je sad jedlých kaštanů (Castanea sativa) zvaný „Kaštanka" o rozloze téměř 2 ha. Sad nechal vysázet majitel nasavrckého panství Jan Adam Auersperg roku 1774. Památková ochrana sadu byla vyhlášena v roce 1991 jako přírodní památka. Nejstarší stromy mají stáří 229 let. Největší jsou s obvodem kmene 637 cm a 573 cm. Kaštanovníky mají výšku do 25 metrů a průměr koruny kolem 13 –15 metrů. Zdravotní stav menších stromů je dobrý, největší stromy již dožívají. Ke dni 15. 7. 1998 bylo registrováno 125 stromů. Kaštanka pravidelně rodí.
Průzračné lomy
v okolí Nasavrk jich je několik
Slavická obora
K obci Nasavrky přilehlá Slavická obora vznikla v letech 1774 - 1776 a její současná výměra činí 520ha. Úspěšně je tu chována jelení zvěř, na části mufloni. V roce 1988 tu byl uloven jelen, jehož trofej dosáhla prvenství v celé republice. V oboře leží rybník Boušovka, který obývá mnoho chráněných druhů rostlina živočichů (bublinatka jižní, stulík žlutý, čolek horský, blatnice skvrnitá,...).
V tehdejších lesích nasavrckého a slatiňanského panství začínali kariéru významní lesničtí odborníci jako například prof. Ing. Dr. R. Haša nebo prof. Ing. G. Jirsík. Obora přilákala i řadu filmařů, vznikaly zde záběry z filmů Smrt v sedle, Dobrá voda, Osada havranů, Na dvoře vévodském aj.. Přístupnost obory je vzhledem k jejímu poslání časově omezena.
Veselý Kopec
Veselý kopec se nachází 5 km jihovýchodně od Trhové Kamenice v CHKO Žďárské vrchy nad úvalem řeky Chrudimky. Uvidíte zde původní osadu usedlostí s mlýnem ze 14. století. Dnes tvoří Veselý Kopec hlavní skupinu Souboru lidových staveb Vysočina. Pravidelně se tu konají jarmarky, trhy, ...
Obec Ležáky
Křižanovická přehrada
Keltské oppidum
Oppidum je situováno na ostrohu nad Křižanovickou přehradou. Samotné jádro má rozlohu 20 hektarů a předhradí asi 10 hektarů. Nepatří k největším oppidům u nás, je však výjimečné tím, že je jediným doloženým oppidem ve východních Čechách. Tvořilo pravděpodobně spojnici mezi povltavskými oppidy v jižních a středních Čechách a mezi jejich protějšky na Moravě. Oppidum bylo postaveno v pozdní době laténské v 2. - 1. století př.n.l. Bylo z větší části přirozeně chráněné strmými svahy a řekou Chrudimkou. Nejvíce zranitelná místa byla bráněna dvojitým a někde i trojitým valem. Tyto valy jsou dobře patrné i v dnešní době.
K těmto valům vás z Nasavrk zavede keltská stezka, která začíná u zámku a pokračuje překrásnými scenériemi přírodní rezervace Krkanka, údolím řeky Chrudimky zvané "Peklo" až k ostrohu nad řekou, k oppidu. V budově zámku je možné navštívit stálou expozici " Po stopách Keltů" . Seznamuje se způsobem života Keltů, s jejich řemesly, s úrovní zemědělství, náboženství. Zajimavostí pro návštěvníky je interaktivní model oppida, který přibližuje, jak oppidum v Hradišti vypadalo v době keltského osídlení.
Chrudim
Lichnice - 22 km
Jde o zříceninu původně raně gotického hradu. Hrad byl postaven v 2. pol. 13. stol. Smilem z Lichtenberka. Po skončení Třicetileté války byl hrad pobořen a opuštěn. Zajímavostí v okolí je tzv. Dívčí kámen a Žižkův dub v Podhradí, obvod 922cm, výška 28 m, stáří 600-800 let, údajně zasazený při stavbě hradu.
Sečská přehrada
Oheb
Zřícenina gotického hradu Oheb pochází ze 14. století a byla osídlena asi 100 let.
Pardubice